Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Relic

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 345 Films watched
  • 28.8 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Days of Being Wild

Jan 1

Most Watched

Tenet

4 times

Hamilton

3 times

The Cabin in the Woods

twice

Good Time

twice

The Lighthouse

twice

Last Film

Anna Karenina

Dec 18

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
200 films
Thriller
77 films
Comedy
75 films
Action
57 films
Horror
54 films
Romance
52 films
Adventure
46 films
Fantasy
44 films
Sci Fi
37 films
Crime
36 films
USA
245 films
UK
77 films
France
50 films
Canada
29 films
Germany
22 films
New Zealand
12 films
Australia
12 films
Japan
11 films
Belgium
9 films
China
7 films
English
312 films
French
50 films
Spanish
20 films
Japanese
14 films
Italian
14 films
German
12 films
Russian
9 films
Arabic
6 films
Hindi
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 57

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

sher’s most liked review

Nicholas Nickleby

★★★★

everyone in this movie is like "why are you a humble traveler when you're so hot, charlie hunnam?" and i mean, fair

More reviews

sher’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Revival

Films sher watched in 2020

  • Anna Karenina
  • Suite Française
  • Tenet
  • The Doctor Who Hears Voices
  • Locke
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Eleanor
  • The Lone Ranger
  • The Little Stranger
  • Tenet
  • A Real Summer
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Capturing Mary
  • Dark River
  • Happy Anniversary
  • The Crucible
  • V for Vendetta
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Cabin in the Woods
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Black Christmas
  • Elsa the Rose
  • The Vanishing Lion
  • The Fiancés of Mac Donald Bridge
  • The Pleasure of Love in Iran
  • Ô saisons, ô châteaux
  • Black Conflux
  • Unfriended
  • Finding Yingying
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Warrior Women
  • Revival
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Personhood
  • Milkwater
  • Cholitas
  • Freeland
  • Absentia
  • Never Let Me Go
  • I'm Here
  • Before I Wake
  • The Social Network
  • 99 Homes
  • Good Time
  • Unfriended: Dark Web
  • Breathe
  • Gerald's Game
  • Ouija: Origin of Evil
  • Doctor Sleep
  • Remember Me
  • Hush
  • Oculus
  • Life
  • Gretel & Hansel
  • The Gleaners and I
  • Mississippi Grind
  • Sugar
  • Boy A
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1980
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974
  • Tenet
  • The Hunger Games
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Heroes and Demons
  • Mumbo Jumbo
  • The Other Boleyn Girl
  • Midsommar
  • Let the Sunshine In
  • Lions for Lambs
  • Hereditary
  • The Piano
  • Under the Silver Lake
  • The Devil All the Time
  • Good Posture
  • Salut les Cubains
  • Women Reply
  • Along the Coast
  • Black Panthers
  • Daguerréotypes
  • Uncle Yanco
  • Diary of a Pregnant Woman
  • The Lighthouse
  • The King
  • The Rover
  • The Beaches of Agnès
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Uncut Gems
  • The Lego Batman Movie
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Kin
  • Too Legit
  • Adam Green's Aladdin
  • Treading Water
  • Viena and the Fantomes
  • Allegiant
  • Insurgent
  • Divergent
  • Cosmopolis
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • After Earth
  • Rough Night
  • Good Kill
  • Neruda
  • Le Bonheur
  • The Bookshop
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Beware the Gonzo
  • Jackie
  • Batman
  • Twilight
  • Damsel
  • Good Time
  • Pretend We're Kissing
  • Vincent N Roxxy
  • Superman
  • It's Kind of a Funny Story
  • Yelling To The Sky
  • Wonder Woman
  • Travis
  • Then a Year
  • Ode
  • Meek's Cutoff
  • La Pointe-Courte
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Wendy and Lucy
  • Tenet
  • Nosferatu
  • Dogtooth
  • Documenteur
  • Mur Murs
  • Old Joy
  • River of Grass
  • Cléo from 5 to 7
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Rider
  • Faces Places
  • High Life
  • Mary
  • Relic
  • Murder on the Orient Express
  • The Second Best Exotic Marigold Hotel
  • The Man Who Knew Infinity
  • Lion
  • Chappie
  • Only Yesterday
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Slumdog Millionaire
  • The Road Within
  • The Commuter
  • The Personal History of David Copperfield
  • The Old Guard
  • The Last Airbender
  • The Wedding Guest
  • Hotel Mumbai
  • About Cherry
  • I Lost My Body
  • Close Enemies
  • The Old Guard
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Mary Poppins Returns
  • The Farewell
  • Crazy Rich Asians
  • Hamilton
  • Ocean's Eight
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Dude
  • The Angry Birds Movie 2
  • Bad Rap
  • Storks
  • We Are Freestyle Love Supreme
  • The Lodge
  • Paradise Hills
  • The Sound of Music
  • Hamilton
  • Hamilton
  • Selah and the Spades
  • I Am Not Your Negro
  • First Match
  • Posthumous
  • RBG
  • Da 5 Bloods
  • The Better Angels
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • I Origins
  • The Keeping Room
  • You've Got Mail
  • Knives Out
  • Onward
  • Love Beats Rhymes
  • Monsters and Men
  • The Gentlemen
  • The Old Man & the Gun
  • Alex & the List
  • New Town Killers
  • The Call of the Wild
  • Spies in Disguise
  • All Creatures Here Below
  • 7 Days in Hell
  • Warning Labels
  • Outcast
  • Stuber

See all 345

World Map

Highly rated films sher is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Minari
  • Black Is King
  • Soul
  • Nomadland
  • Wolfwalkers
  • The Father
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more