Varghese has logged 97 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sarvakalasala

Sarvakalasala

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oru Cheru Punchiri

Oru Cheru Punchiri

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poison

Poison

1991
×
Read the review Edit this entry  
29
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
Read the review Edit this entry  
29
Oh, God!

Oh, God!

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nine Lives

Nine Lives

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Rendition

Rendition

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet American

The Quiet American

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lovers and Other Strangers

Lovers and Other Strangers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
The Snapper

The Snapper

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Antonia's Line

Antonia's Line

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trafic

Trafic

1971
×
Read the review Edit this entry  
25
Innocence Unprotected

Innocence Unprotected

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
Boys on the Side

Boys on the Side

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows' Peak

Widows' Peak

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forget Paris

Forget Paris

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1969
×
Read the review Edit this entry  
23
Boiler Room

Boiler Room

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daddy and Them

Daddy and Them

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crossroads

Crossroads

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Two of Us

The Two of Us

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aalorukkam

Aalorukkam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kunjiramayanam

Kunjiramayanam

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
American Me

American Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birds, the Bees and the Italians

The Birds, the Bees and the Italians

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chirakodinja Kinavukal

Chirakodinja Kinavukal

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evita

Evita

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
Read the review Edit this entry  
16
The Executioner

The Executioner

1963
×
Read the review Edit this entry  
16
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Widow of Saint-Pierre

The Widow of Saint-Pierre

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anastasia

Anastasia

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Spawn

Spawn

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Junior High School

Junior High School

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Best Friends

Best Friends

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Babe

Babe

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
Thirteen Conversations About One Thing

Thirteen Conversations About One Thing

2001
×
Read the review Edit this entry