• The Rescue

    The Rescue

    ★★★½

    Some of the reenactments were obvious and felt disingenuous, but overall The Rescue is a documentary everyone should watch. Heroes can be flawed and can have moments of regrets, but heroes are all around us and we need to recognize them, warts and all.

    It does make you think when you hear people responsible for saving 13 lives in a disaster scenario say that they were ready to give up on three separate occasions, and actually reached the point of…

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★★

    A powerful film equal parts sobering and entertaining, with a cast committed to their roles and production design that makes me feel so glad I don't live in 1300s Europe. I could certainly see high school and college social science courses implementing this in curricula.

    The three male leads do a fine job, but this is Jodie Comer's movie.

    Open captioning is nicely presented, and I challenge everyone who says "but movies already have closed captioning, why waste a showtime…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★

    I've never completely seen another one of the Halloween films before. Nowhere near as scary as I thought it would be, and more of an action thriller film with some gore than a slasher with some action.

    The mob mentality storyline is a bit overdone and leads to an expected outcome. The criticism this film has gotten about being "torture porn" lite kinda fits, but I didn't find it as gruesome as Malignant was. Really, the main problem is that…

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    I saw this was still actually playing within two hours of me, so naturally I decided to make the drive and test the limits of my scaredy cat nature. Malignant's a little campy, very intriguing with shades of science fiction, and also pretty damn scary. The jump scares kept getting me even with me peering under my glasses at a blurry, less frightening screen at times.

    The twist is as bonkers as reviews hinted at! Surprisingly one of the better…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    IMAX is 10000% the way to go for Dune, even if it's 1.9:1 xenon projection in 2.9K. Unlike the majority of 1.43 IMAX movies, Villeneuve chose to emphasize specific shots and locations with the larger aspect ratio (as opposed to specific scenes from start to finish, like Nolan typically does). The expanded footage is spread out across the runtime and is particularly effective when used for Paul's repeated visions/dreams as well as when traversing the desert dunes on Arrakis. Villeneuve's…

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★

    I've never seen an episode of The Sopranos, and while this was overall a good gangster film I have no additional interest in watching it now afterwards. There's not really an ending to the narrative onscreen, and so much of the movie revolves around Tony Soprano even though he's not a catalyst for any of the things that happen. Perhaps we're supposed to identify with him as our point of view for the movie -- but that wouldn't align with…

  • Happy Family 2

    Happy Family 2

    Oh boy, this was bad.

    The children are basically proportioned as gnomes, with full human faces on very short bodies. The mouths barely move and aren't lip synced well -- which seems like a deliberate choice to make it "fit" any language, but the end result looks really bad. Other than the characters though, I do like the animation style. (The cheap cookie cutter character designs make it look like a... different kind of movie.)

    There's also way too many…

  • The Addams Family 2

    The Addams Family 2

    ★★½

    I don't remember much about the first film, but I believe I enjoyed this one more (my star rating gut feeling also supports this). The animation style still hasn't grown on me, but the voice cast does a great job and the film went in surprising narrative directions.

    The literal Progressive ad was a bit much though.

    Seen with my Regal Unlimited Plus membership.

    Sunday, October 17th, 2021
    Regal Royal Park (Regal #1860)
    3702 W Newberry Road, Gainesville, Florida, 32607…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    I'm still processing what happened in No Time to Die as I had been up since 2 in the morning with 3 hours of sleep and a handful of short power naps to keep me up through the day. I expected the ending, but didn't quite expect everything that led up to it.

    The narrative tied nicely into the other 4 Craig films, but it felt like some of the choices made were made only because they were allowed to…

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    Some of the design aesthetics feel edgy just to be edgy but there's no denying the landmark effect Matrix has had on films and pop culture, or the deep philosophical probing one can unpack from the dialogue.

    Not as polished as I remember, but I think the last and only time I watched this was in 12th grade nine years ago so...

    Friday, October 8th, 2021
    DL 2977 MCO - DTW
    Delta Studio
    Seatback screen in front of seat 24B
    Concessions ordered - Delta Flight Fuel Bistro package + Rolds Gold pretzels + mini can of Diet Coke.
    Seen by myself.

  • Spectre

    Spectre

    ★★★★

    Logging this before I forget. Review forthcoming.

    This is my favorite of the Craig films looking purely at enjoyment (though I have yet to see NTTD). Spectre is willing to be a little bolder when it comes to the fantastical, unbelievable side of the character than the other 3 Bond films; but while this makes for an entertaining film it narratively retreads the same plot points we've seen in every one. Bond goes against protocol and gets suspended by M.…

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★½

    Wednesday, October 6th, 2021 (Tuesday night)
    My apartment
    Gainesville, Florida
    Hulu on TCL | Roku TV