Ellen has logged 22 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fan

The Fan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her Story

Her Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star 80

Star 80

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry