Vera has logged 194 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
Freizeit Or: The Opposite of Doing Nothing

Freizeit Or: The Opposite of Doing Nothing

2021
×
Edit this entry  
21
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Edit this entry  
20
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Rules of the Assembly Line, at High Speed

Rules of the Assembly Line, at High Speed

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Edit this entry  
03
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
29
All These Women

All These Women

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No

No

2012
×
Edit this entry  
19
1985

1985

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Der Herr des Waldes

Der Herr des Waldes

2021
×
Edit this entry  
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Crocodiles

The Crocodiles

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry