• Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★★

  • Terms of Endearment

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Blade Runner

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★½

  • Lola

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Mirror Crack'd

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Friday the 13th

  • Tess

    ★★★

  • Life of Brian

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Death on the Nile

    ★★★★

  • Saturday Night Fever

  • Star Wars

    ★★★½

  • Network

    ★★★

  • Murder by Death

    ★★★★

  • Face to Face

    ★★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Jaws

    ★★

  • Women Reply

  • The Godfather: Part II

    ★★★

  • Murder on the Orient Express

  • Supermarket

    ★★★

  • Three Wishes for Cinderella

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Duel

    ★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • The Ringer

  • All These Women

    ★★★

  • Dinner for One

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Antoine and Colette

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

  • Murder She Said

  • Psycho

    ★★★★½

  • La Dolce Vita

    ★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Les Mistons

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★

  • Rear Window

    ★★★★★