✿ emmy ✿ has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dream House

Dream House

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
Edit this entry  
16
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read prior review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Read prior review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Edit this entry  
17
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
15
The Strangers

The Strangers

2008
×
Edit this entry  
13
Into the Unknown: Making Frozen II

Into the Unknown: Making Frozen II

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read prior review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
30
SophiaWorld

SophiaWorld

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Edit this entry  
28
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
Edit this entry  
27
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
06
Obedience

Obedience

1962
×
Edit this entry  
03
Richard's Things

Richard's Things

1980
×
Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Edit this entry  
01
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Edit this entry  
29
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
Read the review Edit this entry  
28
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Liv & Ingmar

Liv & Ingmar

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
Edit this entry