✿ emmy ✿ has logged 50 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
Edit this entry  
24
Cinderella

Cinderella

1950
×
Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
19
To Joy

To Joy

1950
×
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read prior review Edit this entry  
17
Ingmar Bergman on Life and Work

Ingmar Bergman on Life and Work

1998
×
Edit this entry  
16
Behind the Scenes of Wild Strawberries

Behind the Scenes of Wild Strawberries

2013
×
Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
Edit this entry  
13
Crisis

Crisis

1946
×
Edit this entry  
13
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
Edit this entry  
10
Empire Records

Empire Records

1995
×
Edit this entry  
10
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Edit this entry  
09
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Devil in the Detail

Devil in the Detail

2014
×
Edit this entry  
08
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2020
×
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
05
Dreaming (Animated Short)

Dreaming (Animated Short)

2021
×
Edit this entry  
05
Squirming

Squirming

2021
×
Edit this entry  
05
New Year's Rice Cake

New Year's Rice Cake

2021
×
Edit this entry  
05
Road Sign

Road Sign

2021
×
Edit this entry  
05
New Year Karuta

New Year Karuta

2021
×
Edit this entry  
05
Happy new year

Happy new year

2021
×
Edit this entry  
03
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
Edit this entry  
03
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
02
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
02
Case 39

Case 39

2009
×
Edit this entry  
02
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
Edit this entry  
01
Sunshine

Sunshine

2007
×
Edit this entry