kayla has logged 225 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
31
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
31
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read prior review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hymn of Death

Hymn of Death

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Four Sisters and a Wedding

Four Sisters and a Wedding

2013
×
Edit this entry  
08
Moral

Moral

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Attached

Attached

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Ha-Ha-Hambog

Ha-Ha-Hambog

2021
×
Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ang Pagsuyo sa Paru-Paro ng Gabi

Ang Pagsuyo sa Paru-Paro ng Gabi

2021
×
Edit this entry  
02
Ang Tatlong Hambog

Ang Tatlong Hambog

2021
×
Edit this entry  
01
Ang Pagdadalaga ng Dalagang Bukid

Ang Pagdadalaga ng Dalagang Bukid

2021
×
Edit this entry  
01
Louise

Louise

2021
×
Edit this entry  
30
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

1911
×
★★
Edit this entry  
29
Dr. Wise on Influenza.

Dr. Wise on Influenza.

1919
×
Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
26
City Girl

City Girl

1930
×
Read the review Edit this entry  
17
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Linotype: The Film

Linotype: The Film

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Edit this entry  
31
Orphan

Orphan

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Run On

Run On

2020
×
Edit this entry  
21
Panic

Panic

1978
×
Edit this entry  
20
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
Edit this entry  
19
Bauhaus 100

Bauhaus 100

2019
×
Edit this entry  
17
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
17
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Man on a Train

Man on a Train

2018
×
Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry