Autumn has logged 219 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
When Black Birds Fly

When Black Birds Fly

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spa Night

Spa Night

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Revengers Tragedy

Revengers Tragedy

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three

Three

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Francofonia

Francofonia

2015
×
Edit this entry  
07
Red Planet Mars

Red Planet Mars

1952
×
★★★
Edit this entry  
06
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
18
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Belle Starr Story

The Belle Starr Story

1968
×
★★½
Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Thoughts That Once We Had

The Thoughts That Once We Had

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry