Vic has logged 308 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
05
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shooter

Shooter

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry