• Rashomon

  • Cinderella

    ★★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • The Third Man

  • Bicycle Thieves

  • Melody Time

    ★★½

  • Letter from an Unknown Woman

  • Fun and Fancy Free

    ★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Make Mine Music

    ★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★½

  • The Three Caballeros

    ★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Went the Day Well?

  • Saludos Amigos

    ★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Angels with Dirty Faces

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • First a Girl

    ★★

  • Scarface

  • The Public Enemy

  • Dracula

  • Blackmail

  • Metropolis

  • The Goat

  • Easy Street

  • An Unseen Enemy

  • A Trip to the Moon