Dave has logged 83 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Upside Down

Upside Down

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★½
Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Passenger Side

Passenger Side

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
14
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Safe House

Safe House

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Project X

Project X

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Terri

Terri

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry