• Jupiter Ascending

    Jupiter Ascending

    ★★★½

    This is big, dumb, space opera fun. A small glimpse at an impossibly huge universe, but I hope they leave it at that.

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    Pretty bad honestly. Kept wondering why The Hitcher from The Mighty Boosh was tormenting Tom Hanks.

  • Drinking Buddies

    Drinking Buddies

    ★½

    No, no, I get what its trying to be, about friendship and fidelity and whatnot. The problem is it sucks and is boring as hell.

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★½

    Interesting but like 'Somewhere', something about Coppola's directing just feels... off.
    The soundtrack or occasional lack of it also feels really weird.

  • Now You See Me

    Now You See Me

    ★★½

    Looked like it could have been a great idea, but ended up being really weak. Not enough time spent with any of the characters to make you actually care about any of them.

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★★★½

    This is the best thing that can happen when a director is given a squillion dollars to make a B-movie.

  • The Road

    The Road

    ★★★★

    "If I was God, I would have made the world just so, and no different. And so I have you.

    I have you."

  • Gangster Squad

    Gangster Squad

    ★★★★

    Don't be fooled by the 'true story' line, this is a comic book story all the way through.

  • Project X

    Project X

    ★★½

    "If the music were better, this could be a David Lynch film." - Vargo

  • Jeff, Who Lives at Home

    Jeff, Who Lives at Home

    ★★★★

    What starts off sad, awkward and hard to watch is totally saved by the honest and affecting acting of Segal and Helms. Sarandon too. Watch it.

  • The Ides of March

    The Ides of March

    ★★★★

    Some really nice performances, but I felt like the ending lacked punch. Worth watching if political drama is your thing.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★½

    I um... didn't know this movie was about porn beforehand.
    Great cast, a lot of cool tracking shots, and an awesome soundtrack. It is a little long though.