• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★★

  • The Summers of IT: Chapter Two

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • High Life

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Creep 2

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Song to Song

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Split

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Suicide Squad

  • Aquarius

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Deadpool

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★