Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Edit this entry  
14
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Never Get Tired: The Bomb the Music Industry! Story

Never Get Tired: The Bomb the Music Industry! Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Pest

The Pest

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
02
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry