Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry