• Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    Between Waves, Soul, and this shit, I'm gonna place a ban on white people trying to do black stories. Ya'll just...don't get it? And its ok to not get it. When people demanded the Coen Bros to put more black people in their movies, Im like my nigga did you see The Ladykillers? Know ya limits.

    This is when the hands off approach of Netflix is a double edge sword, because any studio head worth a damn would've stopped this shit from happening.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    Fincher needs to go back to trashy potboilers and dark thrillers, when he gets out of his lane that’s how you get Mank and Benjamin Button.

  • Heat

    Heat

    ★★★★½

    Entering 2021 with Mann, a good omen I hope.

  • Soul

    Soul

    ★★

    A black movie for whites? Ya gotta be fuckin’ kidding me.

    Watch Lover’s Rock instead.

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★

    Don’t get why Bob is such a hater with his wife’s success in this one. Dude you are married to super powered Holly Hunter with a HUGE ass. Know your role and count your blessings, dude.

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★½

    I think I found God watching this?

  • Kiss Kiss Bang Bang

    Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

    Captain fuckin’ Magic!?

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    150+ mins!?!?

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    Had to watch this again after bailing on the completely unintelligible Tenet, which was obviously trying to be this movie. Sorry Nolan, playing footage backwards isn't as cool as dudes moving on the ceiling.

  • Mank

    Mank

    ★★½

    Probably Fincher's worst film that he didn't outright disown(no Alien3). Loved Amanda Seyfriend!

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    yeah imma just pretend 2020 movies didn't happen. COVID got them mothafuckas this time. The calendar is gonna skip from 2019 to 2021 in the future. Lets not do any Oscars, lets not pretend we can do a Best Of the year retrospective, let's just all agree to move on.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

    We need to get this mothafucker laid. Like NOW.