Villar has logged 38 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Call Me Son

Don't Call Me Son

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Heroes of Evil

The Heroes of Evil

2015
×
★½
Edit this entry  
19
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Medea

Medea

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Court-Martial of Billy Mitchell

The Court-Martial of Billy Mitchell

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Last Screening

Last Screening

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Filme de Aborto

Filme de Aborto

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry