Vincent Walter has logged 508 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★
Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Elephant

Elephant

1989
×
Read the review Edit this entry  
03
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
02
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Undefeated

Undefeated

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Alps

Alps

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry