Vincent Walter has logged 43 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
31
Signs

Signs

2002
×
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
22
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
14
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
Edit this entry  
12
F9

F9

2021
×
½
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry  
02
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
Edit this entry  
21
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry  
01
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★
Edit this entry  
24
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
Edit this entry  
22
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Catch-22

Catch-22

1970
×
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
One for the Road

One for the Road

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry