• Totally Under Control

    Totally Under Control

    ★★★

    While this information is definitely very important to know currently, having a completed movie about a situation that hasn’t stopped developing is pretty strange for Alex Gibney. Wouldn’t be surprised if they make a sequel in a couple years that has more production value and is more planned out. 

    If you’re interested, it’s free on Neon’s website and YouTube channel until the 4th of November.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★½

    The last 30 minutes are amazing, and the rest is pretty good too. The directing’s pretty good throughout, but the editing is really all over the place. I’m not sure what the theatrical and the director’s cuts big differences are, but in the theatrical cut there’s multiple times where it feels like they wanted to shorten scenes, so they cut abruptly from one scene to another. One of my favorite parts, even if it’s incredibly small, is satan’s face appearing in…

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★½

    I think there’s a lot of reasons why this doesn’t work for me, but the main thing that agitated me the whole film was how condescendingly Sorkin wrote everything. He’s a good writer, but that doesn’t automatically make me care about anything he’s saying.

  • The Protector

    The Protector

    ★★

    It’s almost impossible to hate a Jackie Chan movie.

  • World of Tomorrow

    World of Tomorrow

    Probably my favorite short ever, and even on my sixth watch I’m still getting a lot out of it.

  • Nine Days

    Nine Days

    ★★★

    Very beautiful. Very nice.

  • New Order

    New Order

    ★★★½

    This is a film where I wish I knew what I was getting into, but am glad I didn’t. Absolutely pulverizing. 
    Never going to watch it again. 

    I really want to say more, but there’s not much I can say without ruining it. Definitely watch alone. 
    The filmmaking’s the main thing keeping the rating up.

  • The Color of Money

    The Color of Money

    ★★★

    Probably one of the weakest Scorsese screenplays I’ve seen, but still engaging. It kind of drags on during the second half and that ending is... something, but it’s still pretty entertaining overall even if Tom Cruise doesn’t ever develop.

  • Memory House

    Memory House

    ★★★½

    The film’s presentation is absolutely engrossing from beginning to end, but the story definitely needs some work. The film’s only and hour and a half long, and if they lengthened it to expand upon these ideas, it would be much more satisfying. The visuals alone were enough to keep me invested though.

    Keep in mind that this is definitely about Brazilian politics, and I know very little when it comes to that.

    I like it the more I think about it.

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    I’m a pretty huge Don Hertzfeldt fan even if I’m not 100 percent on everything he makes. The first two World of Tomorrow shorts are incredibly memorable and affective to me and this one has me feeling differently. Obviously it’s my first watch so don’t take anything I’m saying seriously, but this kinda felt convoluted in a more meaningless way. Will be watching this again very soon though, so I’ll see how it grows on me.

  • [REC]²

    [REC]²

    ★★★

    This isn’t as effective as the first, but it’s still super well made.  The original [REC] is still a must see.

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★

    I think this is more faithful to classic bond than Sam Mendes’s version is, which I like, but I don’t care about any of these characters. Mads Mikkelsen does a somewhat forgettable performance and Daniel Craig is kinda creepy. The opening scene is definitely my favorite part.