Vincent has logged 43 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Riddick

Riddick

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★
Edit this entry  
15
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★
Edit this entry  
10
The Bar

The Bar

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Edit this entry