• Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Up

  • Coraline

    ★★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • Twilight

    ★★★★★

  • Romance

    ★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

  • The Boy in the Striped Pyjamas

  • Estômago: A Gastronomic Story

    ★★★★

  • High School Musical 2

  • A Meeting with Milton Santos

    ★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Ó Paí Ó: Look at This

    ★★★★

  • Bog of Beasts

    ★★★★

  • Drained

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Cars

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • The Notebook

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Before Sunset

    ★★★★

  • The Motorcycle Diaries

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lisbela and the Prisoner

    ★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Carandiru

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • Mango Yellow

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • Madame Satã

    ★★★★½

  • To the Left of the Father

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Amélie

  • Domésticas

    ★★★

  • The Emperor's New Groove

  • Brainstorm

    ★★★★

  • A Dog's Will

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Notting Hill

  • All About My Mother

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

  • The Matrix

    ★★★★

  • A Dog's Will

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★

  • Matilda

  • Se7en

  • Clueless

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Schindler's List

    ★★