violet has logged 50 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Melody

A Christmas Melody

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry