Virgil has logged 84 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
We Always Find Ourselves in the Sea

We Always Find Ourselves in the Sea

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Black Swell

Black Swell

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thursday Night

Thursday Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Norm of the North: King Sized Adventure

Norm of the North: King Sized Adventure

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
4 Moons

4 Moons

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry