al🪐 has logged 52 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
You the Rich

You the Rich

1948
×
★★★
Edit this entry  
04
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry