madeline has logged 396 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
31
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry