madeline has logged 34 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Society

High Society

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Broken Butterfly

The Broken Butterfly

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Edit this entry