Sort by

Victor has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burn!

Burn!

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wheels of Chance

The Wheels of Chance

1922
×
★★★
Edit this entry  
18
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★½
Edit this entry  
18
The Crazy Ray

The Crazy Ray

1924
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★
Edit this entry  
17
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Autobiography of Nicolae Ceausescu

The Autobiography of Nicolae Ceausescu

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Luxury Hotel

Luxury Hotel

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Timisoara: December 1989

Timisoara: December 1989

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Videograms of a Revolution

Videograms of a Revolution

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Oak

The Oak

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
State of Things

State of Things

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Forbidden Paradise

Forbidden Paradise

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Grass

Grass

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forman vs. Forman

Forman vs. Forman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Orphanage

The Orphanage

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Loro

Loro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hakob Hovnatanyan

Hakob Hovnatanyan

1967
×
★★
Edit this entry  
30
Kiev Frescoes

Kiev Frescoes

1966
×
★★½
Edit this entry  
30
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Edit this entry  
09
Whistling in Brooklyn

Whistling in Brooklyn

1943
×
★½
Edit this entry