• The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★½

  • Obsession

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • I Want to Live

    ½

  • Passionless Moments

  • Sparkling Cyanide

  • Porky's II: The Next Day

  • Entre Nous

    ★½

  • Educating Rita

    ★★

  • Sugar Cane Alley

    ★★

  • All the Right Moves

    ★★

  • The Star Chamber

    ★★

  • A Caribbean Mystery

    ★★½

  • Dark Habits

    ★★★

  • Flamenco at 5:15

    ★★★

  • Local Hero

    ★★★

  • Tough Enough

    ★★★

  • Yentl

    ★★★½