• Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★

    A romance for Earth signs (they only cry over money). Awkwafina and the guy who plays Olly make it worth watching.

  • The Last Time I Saw Richard

    The Last Time I Saw Richard

    ★★★★

    I promise I'm not gone forever. I'm writing something. I'm writing something for the first time in forever (literally maybe a decade or more) that isn't a movie review or a piece about movies or a tweet, and it's the greatest fucking feeling in the world. I thought maybe I was broken, that my ability to write fiction had died somewhere along the road to now, and I wouldn't ever be able to do the thing I want to do…

  • IO

    IO

    ★★½

    Margaret Qualley is my WIFE, but this is very dull. It wants to be emotionally devastating and wrenching and touching, but it’s so sparsely shot and the writing is so bland and clunky, it failed to move me beyond Margaret’s ethereal face. I like Anthony Mackie but I think he’s a little bit out of his depth here? Also, weird, disjointed editing. But Margaret is my wife.

    Lately I’ve been watching a lot of narrative TV (as I mentioned before)…

  • The Tribes of Palos Verdes

    The Tribes of Palos Verdes

    ★★★★½

    There's a scene in this film where Medina (Maika Monroe) and Adrian (Noah Silver) pull up to the house after spending the night together. Jim (Cody Fern) comes out in a rage, screaming at her to get out of the car, spitting on the window, and sobbing. "I thought you ran away for good," he cries. In that moment, I burst into tears. I know that feeling, I thought. I know that feeling. That everyone in the world has left…

  • Nappily Ever After

    Nappily Ever After

    ★★★

    Wished this was a little more broad in its goals, as Violet (Sanaa Lathan)'s hair seems to be the only thing about her according to the narrative that she's insecure about; and the thing is, the structural system of toxic patriarchy isn't just about shaming women for their natural hair, but for every natural thing about them, from body hair to our skin to our weight to literally any physical or psychological thing about being born a woman.

    Still, I…

  • Tragedy Girls

    Tragedy Girls

    ★★★★

    In our newest episode of I Saw It In a Movie, Kicks and I answer a question from Liz Locke about our favorite proms and prom dresses in cinema; I chose the perennial favorite She's All That and this wonderful and extremely underrated gem. It's still available streaming on Hulu, if that helps, but I think it's likely to become (and definitely deserves a status as) a cult classic in time. You can listen on iTunes and on Moviejawn (you…

  • Home Again

    Home Again

    ★★★½

    I’m assuming Hallie’s production/set designer decided to hang a giant American flag in the boys’ writing room pre-Trump, but it made me wince in 2019, also, not only is it obvious almost immediately that Harry (Pico Alexander, hot because he looks like Kevin Bacon but his character is such a baby dick in this) is a mess, he doesn’t tip the pizza guy in that scene right after? So that whole sequence should have been cut. Also, is it not…

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★

    Dan Gilroy: aRt iS DaNgeRoUs

    Also Dan Gilroy: *can't fucking say melancholy*

    Considering the film is ostensibly supposed to focus on Dease's paintings, there's precious little of them. They're the only interesting thing about this film and they're barely in it at all. I kept wondering if they based his style on Bill Stoneham. Where the fuck does this film get off being as long as it is?

  • The Bad Batch

    The Bad Batch

    ★★★½

    Watched with Amirpour's commentary this time. I especially loved the entire section (mostly during when Arlen goes to see The Dream) where she raves about Keanu and how wonderful and amazing and iconic he is and the fact that she had a Keanu poster in her bedroom when she was 12, because same girl, fucking same. Back when she had a Twitter I asked her what it was like to work with Keanu and she replied "an absolute dream". I…

  • The Rider

    The Rider

    ★★★★★

    Good goddess, this film is truly a gift. What a miraculous treasure this is. WOMEN ARE SO POWERFUL. The energy in this film is intoxicating; I'm sort of glad I watched it at home, because I needed to pause it every now and then and catch my breath. Zhao's film--a masterpiece--snatched it away from me again and again, grabbing onto my heart with a visor grip, refusing to let me go. I felt drunk on this film; awash in it.…

  • What Keeps You Alive

    What Keeps You Alive

    ★★★

    There's a lot going on here; wow, with a script that was polished a little more, a little bit tighter, this might have been great; could have examined its themes with more precision, elaborated on the underlying trauma of gay shame (see The Assassination of Gianni Versace for a virtuoso portrayal of that through several perspectives) or just generally honed a tighter narrative with less convolution. It's certainly shot beautifully, interestingly; I'm highly interested in whatever (apparent) newcomer DP David…

  • Elizabeth

    Elizabeth

    ★★★

    The ultimate performance film in that pretty much all of it is mediocre except for Cate's performance in the titular role. Any scene that doesn't include her is extraneous, dull, and unnecessary; Kapur usually seems either unable to unwilling to frame his film more interestingly, more emotionally, more memorably (why all the slo-mo, please no); every moment I loved was because Cate was doing something extraordinary and subtle with her face (the scene where her lady in waiting cuts all…