Ally has logged 382 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Wife

The Wife

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Concussion

Concussion

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Compliance

Compliance

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Don't Look Away

Don't Look Away

2017
×
Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stolen

Stolen

2012
×
★½
Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry