Ally has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Edit this entry  
29
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mosquito

Mosquito

1994
×
★½
Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Maniac

Maniac

1980
×
★★
Edit this entry  
19
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
You're Next

You're Next

2011
×
Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry