• Lady and the Tramp

  • Diabolique

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Tokyo Story

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

    ★★★★

  • Begone Dull Care

  • Rope

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Arsenic and Old Lace

  • The Three Caballeros

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

  • Dumbo

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

  • Steamboat Willie

  • The Man Who Laughs

    ★★★

  • The General

  • The Freshman

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • Seven Chances

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Return to Reason

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Different from the Others

  • Electrocuting an Elephant

  • The Big Swallow

  • Scene from the Elevator Ascending Eiffel Tower

  • The Four Troublesome Heads

  • The Kiss

  • Baby's Meal

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

  • Falling Cat