• Pig

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Assassins

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★

  • Hail Satan?

    ★★★★

  • The Ghost of Peter Sellers

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • LA 92

    ★★★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • '71

    ★★★★

  • Wadjda

    ★★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★

  • This Is England

    ★★★★★

  • The New World

    ★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★★

  • 11'09''01 September 11

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★

  • The Celebration

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Brother

    ★★★★★

  • Burnt by the Sun

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Right Stuff

    ★★★★★

  • Gallipoli

    ★★★

  • The Last Waltz

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Space Is the Place

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★

  • The Crimson Kimono

    ★★★