Waldo has logged 385 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vanishing

The Vanishing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Perfect

Perfect

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Freeway II: Confessions of a Trickbaby

Freeway II: Confessions of a Trickbaby

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Act

The Act

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Furie

Furie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shout

The Shout

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sobibor

Sobibor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roll Red Roll

Roll Red Roll

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paradise Beach

Paradise Beach

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Room for Rent

Room for Rent

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tetro

Tetro

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bluebird in My Heart

A Bluebird in My Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Michael Calls

When Michael Calls

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crossroads

Crossroads

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dear Mr. Wonderful

Dear Mr. Wonderful

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Darkman III: Die Darkman Die

Darkman III: Die Darkman Die

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Darkman II: The Return of Durant

Darkman II: The Return of Durant

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RE:BORN

RE:BORN

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Firstborn

Firstborn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry