• We're the Millers

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★½

  • Like Father, Like Son

    ★★★★★

  • The Bling Ring

  • The Conjuring

  • The Call

    ★★★½

  • Rio 2096: A Story of Love and Fury

    ★★★★

  • Rise of the Guardians

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • Neighboring Sounds

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • Shame

    ★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Elite Squad: The Enemy Within

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★½

  • Insidious

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • The Lovely Bones

    ★★★★

  • Smoke Gets in Your Eyes

    ★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★

  • Orphan

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Coraline

    ★★★★½

  • Polytechnique

    ★★★★★

  • Prayers for Bobby

    ★★★★

  • I Love You Phillip Morris

    ★★½

  • The Wrestler

    ★★★★

  • Ponyo

  • Still Walking

    ★★★★½

  • The Spiderwick Chronicles

    ★★½

  • The Water Horse

    ★★★½

  • Elite Squad

    ★★★★

  • Estômago: A Gastronomic Story

    ★★★★

  • Juno

    ★★★

  • Basic Sanitation: The Movie

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★½

  • Bridge to Terabithia

    ★★★★★

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Monster House

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

    ★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★

  • Shark Tale

    ★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Nobody Knows

    ★★★★½

  • Van Helsing

    ★★½

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Machuca

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • The Man Who Copied

    ★★★★½

  • Treasure Planet

    ★★★½

  • Spirit: Stallion of the Cimarron

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • The Piano Teacher

    ★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • A Dog's Will

    ★★★★½