Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Russell Howard: Lubricant

Russell Howard: Lubricant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oh, Bomb!

Oh, Bomb!

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Young Cycle Girls

The Young Cycle Girls

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Killer's Delight

Killer's Delight

1978
×
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Firecloud

Johnny Firecloud

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The No Mercy Man

The No Mercy Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Miracle

Miracle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Without Complaint

Without Complaint

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Wears Ju-Ni Hitoe Kimono

The Devil Wears Ju-Ni Hitoe Kimono

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bohachi Bushido: Code of the Forgotten Eight

Bohachi Bushido: Code of the Forgotten Eight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Our Director

Our Director

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★
Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry