Highest rated films

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • American Factory

    ★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★★★½

  • Amy

    ★★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★★★½

  • Look & See: A Portrait of Wendell Berry

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 97 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Happy as Lazzaro

Jan 1

Last Film

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
68 films
Comedy
28 films
Crime
18 films
Thriller
17 films
Adventure
13 films
Romance
13 films
Documentary
10 films
Mystery
9 films
Sci Fi
8 films
History
8 films
USA
78 films
UK
18 films
France
11 films
China
5 films
Spain
5 films
Canada
4 films
Italy
3 films
Australia
3 films
Iceland
3 films
Norway
3 films
English
91 films
Spanish
17 films
French
12 films
Italian
11 films
Chinese
6 films
Russian
5 films
German
4 films
Japanese
3 films
Latin
3 films
Icelandic
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 57

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked review

The Sound of Silence

★★½

It's a movie that calls for our attention, but then gives us little worthy of it in character, narrative, or insight.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Downsizing
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Look & See: A Portrait of Wendell Berry
Average weighted rating:

3.5

Films Ryan watched in 2019

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Dead Don't Die
  • The Irishman
  • Luce
  • In Bruges
  • The Two Popes
  • Raging Bull
  • Mean Streets
  • The Sound of Silence
  • Knives Out
  • No Country for Old Men
  • The Farewell
  • A Ghost Story
  • Frances Ha
  • Marriage Story
  • The Beach Bum
  • While We're Young
  • Rounders
  • Earthquake Bird
  • The Guilty
  • The Oath
  • The Kindergarten Teacher
  • Non-Fiction
  • The Nightingale
  • The Biggest Little Farm
  • About Time
  • Overlord
  • The King
  • The Laundromat
  • Booksmart
  • In the Shadow of the Moon
  • The Squid and the Whale
  • The Mustang
  • Smart People
  • Ad Astra
  • We Have Always Lived in the Castle
  • Everybody Knows
  • Frozen River
  • The Last Black Man in San Francisco
  • BlacKkKlansman
  • American Factory
  • Top Gun
  • Casablanca
  • The Wife
  • Thunder Road
  • Burning
  • Crazy Rich Asians
  • The Mercy
  • Arctic
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Under the Silver Lake
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Juliet, Naked
  • Lars and the Real Girl
  • Ralph Breaks the Internet
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Papillon
  • Free Solo
  • Beautiful Boy
  • Far from the Madding Crowd
  • Goldstone
  • The Sisters Brothers
  • Hereditary
  • Junebug
  • Three Identical Strangers
  • Triple Frontier
  • Thelma & Louise
  • Vox Lux
  • Mississippi Burning
  • They Shall Not Grow Old
  • Golden Exits
  • The Notebook
  • We the Animals
  • Burn After Reading
  • Paddleton
  • Under the Tree
  • The Monster
  • High Flying Bird
  • Widows
  • Molly's Game
  • Cold War
  • Velvet Buzzsaw
  • Doctor Zhivago
  • 22 July
  • The Summit
  • Look & See: A Portrait of Wendell Berry
  • Thor: Ragnarok
  • At Eternity's Gate
  • Neruda
  • Finding Vivian Maier
  • Avengers: Infinity War
  • Downsizing
  • Solo: A Star Wars Story
  • Amy
  • De Palma
  • If Beale Street Could Talk
  • Happy as Lazzaro

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • And Then We Danced
  • Klaus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more