Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Barton Fink

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • A Single Man

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Tenet

Jan 3

Last Film

American Graffiti

May 4

Genres, countries & languages

Drama
50 films
Thriller
15 films
Comedy
15 films
Crime
8 films
Romance
6 films
Horror
6 films
Mystery
5 films
Western
5 films
Sci Fi
5 films
Adventure
4 films
USA
45 films
UK
13 films
France
6 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Italy
3 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Hungary
1 film
English
53 films
Italian
6 films
Spanish
4 films
German
4 films
Danish
3 films
Swedish
3 films
Korean
2 films
Hindi
2 films
Russian
2 films
Yiddish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 31

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked review

Another Round

★★★★½

A beautiful film about living fully the life before us, depicting how easily we fall into estrangement with ourselves and our emotions, our days and our loved ones. The film’s quartet yearn to be alive again and free themselves of that which keeps them distracted, dumb, and numb.

It is an…

More reviews

Ryan’s most liked list

Episode 3: Trey Edward Schults

Duncan discovers Trey Edward Schults' secrets to making it in the film industry: winning Sundance awards and getting picked up by A24. Who knew?

www.hardlythehottest.com/podcast/003-trey-edward-shults

We talk Schults' first three features, Krisha, It Comes at Night, and Waves, and Duncan runs us through his very best in micro budget cinema.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Paris, Texas
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Stowaway
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Tenet
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Tommaso
Average weighted rating:

3.4

Films Ryan watched in 2021

  • American Graffiti
  • Paterson
  • Crimson Peak
  • Driveways
  • Bonnie and Clyde
  • Stowaway
  • The King of Staten Island
  • Pusher II: With Blood on My Hands
  • Moonrise Kingdom
  • The Darjeeling Limited
  • News of the World
  • After the Wedding
  • Greyhound
  • Let Him Go
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Beanpole
  • An Education
  • Promising Young Woman
  • The Seventh Seal
  • Education
  • The Peanut Butter Falcon
  • Bacurau
  • The Night of the Hunter
  • One Night in Miami...
  • Another Round
  • Tommaso
  • The Wind
  • Paris, Texas
  • Barton Fink
  • Affliction
  • Minari
  • The Invisible Man
  • A Serious Man
  • Nomadland
  • A Single Man
  • Judas and the Black Messiah
  • All the President's Men
  • Raising Arizona
  • Songs My Brothers Taught Me
  • First Reformed
  • The Host
  • The Rider
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Breaking Away
  • Bicycle Thieves
  • The Climb
  • The Dig
  • Never Look Away
  • Inside Llewyn Davis
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Pieces of a Woman
  • Save Yourselves!
  • How Green Was My Valley
  • Alex Wheatle
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Kajillionaire
  • Relic
  • I'm Your Woman
  • Tenet

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more