Chris has logged 40 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zardoz

Zardoz

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Moon and Sixpence

The Moon and Sixpence

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lava

Lava

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Million Years B.C.

One Million Years B.C.

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Baby

The Baby

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broke

Broke

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Red Army

Red Army

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Convoy

Convoy

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1950
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hell's Highway: The True Story of Highway Safety Films

Hell's Highway: The True Story of Highway Safety Films

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Horn Blows at Midnight

The Horn Blows at Midnight

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry