Chris has logged 54 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
Eddie Izzard: Dress to Kill

Eddie Izzard: Dress to Kill

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wolf Devil Woman

Wolf Devil Woman

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Reckless

Reckless

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★½
Edit this entry  
28
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Head

Head

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Edit this entry  
21
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel at Diablo

Duel at Diablo

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★
Edit this entry  
11
Porky & Daffy

Porky & Daffy

1938
×
★★★
Edit this entry  
11
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Just Desserts: The Making of 'Creepshow'

Just Desserts: The Making of 'Creepshow'

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rats

Rats

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry