Luka has logged 59 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Suicide

My Suicide

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Love You, Beth Cooper

I Love You, Beth Cooper

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pietà

Pietà

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vamps

Vamps

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Take Me Out

Take Me Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry