Carl has logged 368 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Crank

Crank

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★½
Read the review Edit this entry