Sort by

Wesley has logged 269 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Edit this entry  
27
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Emoji Story

The Emoji Story

2019
×
Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from Park City

Escape from Park City

2017
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Edit this entry  
22
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
16
M

M

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Recount

Recount

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Sarah Cooper: Everything's Fine

Sarah Cooper: Everything's Fine

2020
×
Edit this entry  
01
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry