Harrison has logged 53 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Landscape (for Manon)

Landscape (for Manon)

1987
×
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Shift

Shift

1982
×
Read the review Edit this entry  
28
White Hole

White Hole

1979
×
Edit this entry  
28
Demons

Demons

1971
×
★★
Edit this entry  
27
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
25
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
23
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Restart

Restart

2010
×
Edit this entry  
19
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
Edit this entry  
13
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dizziness

Dizziness

2001
×
Edit this entry  
08
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Day in the Life of Noah Piugattuk

One Day in the Life of Noah Piugattuk

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Krabi, 2562

Krabi, 2562

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Present.Perfect.

Present.Perfect.

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kasiterit

Kasiterit

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
New Acid

New Acid

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Swatted

Swatted

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Swinguerra

Swinguerra

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hard On

Hard On

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Death's Marathon

Death's Marathon

1913
×
Edit this entry  
02
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry