Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry