• Being James Bond

    Being James Bond

    ★★★

    A decent look into the Daniel Craig era of 007 movies, if one that naturally feels short and hasty. I do appreciate the work that went into juxtaposing certain topics people were talking about with the appropriate footage (a rather touching bit lingers in my mind where they showed us the trap house preparation sequence from Skyfall as they were talking about Craig shutting himself off from unwanted attention), though… and the topic itself carries enough weight for me to…

  • The Cryptic Innocence

    The Cryptic Innocence

    ★★★

    Feels deliberate, the handheld shots and the way they quiver and shake. It becomes more apparent within the dream sequence, the dearth of color suddenly overwhelmed by it and the scenery changing to blooming flowers as the two characters dance within a garden of their own. 

    If there’s anything I can say for The Cryptic Innocence, it’s that it very much takes my personal favorite approach to film, emote first and explain later… maybe never if it’s the intent. After…

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★★

    Gods and monsters converge on a singular festival of dreams, rituals, lust and catharsis and agony. It is far beyond our mortal means of imagination to wonder, it is far above our human perception to capture. The Inauguration of the Pleasure Dome shows how film can create its own language, unrestricted by spoken word and linear time, how blinding colors and otherworldly visual flairs tell their own stories. Juxtaposition, overlap, close-ups and zooms. A face in a cage, a triplet…

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★★

    Despair lingers everywhere, in every nook and cranny. There is a black, thick liquid seeping through every pore of your body; try to rub it off, but it will never go away. Open your eyes and be met with the terrible realization that the entire world has gone black with you. 

    Fact is, I’m very much fascinated with Rob Zombie’s use of camera and tentpole ‘00s horror movie techniques on display here. Halloween II may be a jumbled mess for…

  • The Punk Singer

    The Punk Singer

    ★★★½

    Kathleen Hanna's life, as haphazard and earnest as the music she made. How fitting is it that The Punk Singer feels as brash and thoughtful as the personality herself? As a documentary film, it presents very interesting views on Hanna while seemingly refraining from pressuring her to disclose very personal information she'd rather not (a pitfall I've seen too many documentaries step on). As a documentary film about an absolute feminist badass, Hanna's recorded performances and brief insights into her…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    Lana Wachowski, never in doubt.

    So much of The Matrix Resurrections is filled with the most mind-addling dialogue and concepts, and that's its greatest strength along with the biggest heart the franchise has worn to date. It is for me what the so-called Matrix sequels (now more aptly described as the middle two films) are to many filmgoers: installments that expand and double down on the intellectual horizon, make the most creative of decisions and be great films. Not that…

  • In the Loop

    In the Loop

    ★★★½

    The way In the Loop ticks every political satire comedy checkbox is astounding, but I guess that should've been expected from the mind of one of (if not) the best political satirists of our generation, Armando Iannucci. Seriously, for those of you who haven't checked out the man's works ('The Day Today' and 'The Thick of It' are particularly memorable), do yourself a service and check them up.

    How could I complain about a film that relies mostly on the…

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    What is real, anyway? What is realistic? Chances are that what you find to be rooted in reality is completely different from the person sitting next to you on the theatre. I think I've reached the point in my life where anything that ever happens in a film (or any artform) is processed in my mind as credible. I just don't look at something and go 'hmm, that's a bit far-fetched'. This is a realm of infinite possiblities, so why…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

    There’s a glimmering shard of hope inside all of us, in every being. It’s never clear what might become of it, whether it’ll grow to become a large tree or a withered sapling robbed of its glory. The world is, unfortunately, a place not known to accommodate something as naïve as hope. People die, money dictates life or death for many, pen-pushers idle over serious matters as if they were boring playthings. The old guard has failed us, time and…

  • The Beggar's Deceit

    The Beggar's Deceit

    ★★

    A film that portrays everyday people as run-down, deprived individuals who will exploit others’ tragedies for their own gains and cops as inept buffoons who can’t even catch a child? Not the most piercing social commentary comedy, but it’s as okay is it can be!

  • Ateliers de La Ciotat

    Ateliers de La Ciotat

    ★★

    A great tragedy that the act of capturing slices of life on film has become so trivialized in our modern-day landscape. It can still be a valid form of art if we change our perspective on it, and early films like this prove that one doesn’t need expensive cameras or choreographed movement to capture something unique.

  • Fantasmagorie

    Fantasmagorie

    ★★★

    Imagination triumphs over all. Not a single frame is wasted, not a pen stroke is out of place, and all the wacky and preposterous scenarios meld into one charming little piece of animation. Charming, is what I’d say — and admirable both in an academic/non-academic sense. Its historical value is undeniable, and it’s an honest-to-God fun watch.