pat has logged 220 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Recluse

Recluse

×
Read the review Edit this entry  
15
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry